Erzurum İl Tanıtım Günleri

Erzurum; Milli mücadele, milli birlik ve bağımsızlık hareketinin temelinin atıldığı serhat şehri… Tarihi yönden çok zengin olan, birçok eseri içinde barındıran ve adeta bir kültür merkezi olan Erzurum, doğu anadolu bölgemizin en büyük kenti olarak bilinmekte…

Palandöken dağı eteklerinde turistik kayak tesisleri, Tortum Çağlayanı ve gölündeki müthiş manzarası, berrak suları, kaplıcaları, mesire alanları ve şifalı suları ile şehir adeta bir doğa harikası… Lezzeti ile damaklarda taht kuran Cağ Kebabı, tadıyla bağımlısı yapan Kadayıf Dolması ve yıllardan bu yana unutulmayan yöresel yemekleri…

İşte bu tarihi şehrin tüm güzellikleri Rem Fuar kalitesi ve farkıyla sizlere organize ediliyor. Erzurum İl Tanıtım Günleri her yıl siz değerli ziyaretçilerimizin katılımını bekliyor.

ERZURUM DAYS

Erzurum is the city laid the foundation of the national struggle, national unity and independence movement. Erzurum is known as the largest city of the Eastern Anatolian with its historical monuments, rich history and it is almost a culture center.

Erzurum is almost a nature wonder with its touristic ski resorts on the foot of Palandoken mountain, terrific landscape and crystal clear water on the lake of Tortum and Tortum waterfall, a lot of picnic areas, termal springs and healing waters. Erzurum is also unique with its foods such as Cag Kebap that captivate appetites with its taste, Kadayif Dolması that causes addiction and local foods have not been forgotten by years.

Here, all the beauties of that historical city extended to you thanks to the Rem Fair quality. Every year, Erzurum Provincial Introduction Days is waiting for its visitors.